Finska ima najbolje obrazovanje

... i mirna Bosna!

Re: Finska ima najbolje obrazovanje

Post by ... i mirna Bosna! » Mon Apr 24, 2017 1:06 am

Nara wrote:
Mon Apr 24, 2017 12:37 am
... i mirna Bosna! wrote:
Sun Apr 23, 2017 9:26 pm
svako ko zeli uciti i nauciti, ce uspjeti, bez obzira na sistem obrazovanja
:-D
Hoćeš reći šta će nam ikakav sistem jer "svako ko zeli uciti i nauciti, ce uspjeti" ?! :D:
ne, vec razne metode obrazovanja sirom svijeta nisu znatno uticale na neciji uspjeh :)

uspjesne osobe imaju razlicita porijekla vlastitog obrazovanja

tema je u uspjesnom Finksom obrazovanju, tj. obrazovanju od 3 godine do 15te godine zivota , ali zato srdnjskolsko i visokoskolsko obrazovanje ne dobija narocitu paznju :) jeste besplatno, ali nije uspjesno kao u susjednoj Svedskoj :)
Kultura Konflikta ... Kultura Dijaloga , nije vazno, Kultura uvijek ide svojim putem...

azurna

Post by azurna » Mon Apr 24, 2017 10:54 am

Sun Apr 23, 2017 9:26 pm
azurna wrote:
Thu Apr 20, 2017 3:17 pm
Pa skontali ljudi da obrazovanje nije puko bubanje na pamet i da ima daleko korisnijih metoda za praktično učenje i sticanje vještina.
Inače, metode učenja su im jako slične sa Montessori filozofijom, gdje se dijete kao individua stavlja u fokus i prati se njegov razvoj i interesovanja, te u skladu s time dijete uči.

Sviđa mi se kako su to Finci osmislili.
Dosadni ste se 100 godina starom metodom Montesori :-)
Druge drzave sirom svijeta takodjer imaju Montessori i Steiner/Waldrof metode ucenja poput Finske, pa nisu rangirane poput Finske. Drzave, koje su visoko rangrane, koriste slicne,ali druge moderne metode ucenja, a raspored je usmjeren ka individulanom razvoju svakog ucenika ( od vrtica do kraja osnovne skole). Nove metode ucenja se konatatno mjenjaju i ekepsrimentisu u osnovnim skolama.

Vazno je kasnije visoko obrazovanje: univerziteti :D: Svedska ima tri top univerziteta u svijetu, Finska nema oops :oops:

svako ko zeli uciti i nauciti, ce uspjeti, bez obzira na sistem obrazovanja
:-D
:lol:
Da, Montessori jeste stara metoda, a po tebi to znači zaostalost :-)
Montessori je daleko razvijenija kao metoda danas nego što je to bilo u doba kada je Maria Montessori vidjela kako djeca u sirotištu traže mrvice po podu, pa je odatle razvila brojne materijale za učenje, posebno iz matematike, koji ne mogu biti prevaziđeni ne znam ti kojim modernom tehnikom učenja za djecu od 3 pa 10 ili 12 godina.
Najlakše je pljunuti glupost.
Svaka metoda učenja koja podržava i pristupa djetetu kao insanu je pohvalna, ja sam samo navela jedan primjer takve.
Visoko obrazovanje je već kraj kada je jedna ličnost formirana, tada ta osoba može samo da se ostvari ili ne ostvari kao potpuna cjelina i da primjeni vještine stečene od malih nogu. Znači da nadograđuje svoje znanje.

Mrlja wrote:
Sun Apr 23, 2017 10:07 pm
montesori je neka katolicka naobrazba,jel?
to je neka papinska,nesto..uglavnom to je kao brend sad...dobijes licencu za to,i onda ti mame ove bosnjacke i srpske,guraju djecu u to.
i ti imas licencu,pitaju te djeca sta je to?
ti klimas glavom,kao..to je za vas dobro,ne znam sto je,al je dobro.

finska ima najbolje obrazovanje,zato sto djeca nemaju sad,do 9 razreda ocjene
nego samo kreacija,to je takvo drustvo.oni skacu na skijama,trce na skijama i vole automobilizam

mi volimo seku aleksic,los fudbal i dinu merlina

ne moze nijedan obrazovni koncept to izmijeniti,kad babo dodje kuci pijan
Ne, Montessori nije katolička NAOBRAZBA :lol: pa ako već hoćeš da kažeš nešto na samu temu, prvo mali istraži, pa se onda javi.
Ovako ti priča ne drži vode.
Nek naše obrazovanje valja, i naravno da se ovkava koncept ne može izmijeniti, jer mu na samom početku pristupaš tako.
Ma kakvom početku, ni blizu početka, nego neka pusti ba, ne valja to, šta oni znaju, nama ne valja, ali nema veze.

... i mirna Bosna!

Post by ... i mirna Bosna! » Mon Apr 24, 2017 6:57 pm

azurna wrote:
Mon Apr 24, 2017 10:54 am

:lol:
Da, Montessori jeste stara metoda, a po tebi to znači zaostalost :-)
Montessori je daleko razvijenija kao metoda danas nego što je to bilo u doba kada je Maria Montessori vidjela kako djeca u sirotištu traže mrvice po podu, pa je odatle razvila brojne materijale za učenje, posebno iz matematike, koji ne mogu biti prevaziđeni ne znam ti kojim modernom tehnikom učenja za djecu od 3 pa 10 ili 12 godina.
Najlakše je pljunuti glupost.
Svaka metoda učenja koja podržava i pristupa djetetu kao insanu je pohvalna, ja sam samo navela jedan primjer takve.
Visoko obrazovanje je već kraj kada je jedna ličnost formirana, tada ta osoba može samo da se ostvari ili ne ostvari kao potpuna cjelina i da primjeni vještine stečene od malih nogu. Znači da nadograđuje svoje znanje.
Gdje sam konkretno napisala da je "ZAOSTALA" :D:

napisala sam da nije uspjesnija od ostalih metoda ucenja :)
Kultura Konflikta ... Kultura Dijaloga , nije vazno, Kultura uvijek ide svojim putem...

lejlamo

Post by lejlamo » Mon Apr 24, 2017 8:32 pm

e'o lik objasnio kako se uči i podučava :D

Volim što sam Ero...s kamena i drače..Ko poskok što skače...

#weather

Post by #weather » Tue Apr 25, 2017 2:15 pm

Nije mi jasno shto se ne ugledaju na fince :? :D

Nara

Post by Nara » Fri Apr 28, 2017 9:50 pm

Mon Apr 24, 2017 1:06 am

ne, vec razne metode obrazovanja sirom svijeta nisu znatno uticale na neciji uspjeh :)

tema je u uspjesnom Finksom obrazovanju, tj. obrazovanju od 3 godine do 15te godine zivota , ali zato srdnjskolsko i visokoskolsko obrazovanje ne dobija narocitu paznju :) jeste besplatno, ali nije uspjesno kao u susjednoj Svedskoj :)
U dječijoj psihologiji, po Pijažeu :D: to je itekako važan period ( do 12 godine života) koji utiče na razvoj kognitivnih sposobnosti koje kasnije, opet, znatno utiču na sposobnosti usvajanje novih znanja.

Nara

Post by Nara » Fri Apr 28, 2017 9:55 pm

Kad smo već kod razvojne psihologije, još nešto ( Lejla sigurno zna ;) ) pogotovo za rodtelje i roditelje roditelja:
Znači, maloj djeci loptu u ruke! :mel:
8-)
http://www.6yka.com/novost/123429/dr-ra ... e-se-lopte

... i mirna Bosna!

Post by ... i mirna Bosna! » Sat Apr 29, 2017 1:26 am

Nara wrote:
Fri Apr 28, 2017 9:50 pm

U dječijoj psihologiji, po Pijažeu :D: to je itekako važan period ( do 12 godine života) koji utiče na razvoj kognitivnih sposobnosti koje kasnije, opet, znatno utiču na sposobnosti usvajanje novih znanja.
Nara, ali obrazovanje nije iskljuciv faktor psihickog razvoja djece, vrlo je vazna zdrava porodicna sredina, i sredina van kuce :) Sigurna sam, da Finskoj vjerovatno nemaju takav problem, jer majke imaju tri godine placen perid sa bebicom. Vazan je i period prve tri godine zivota, ne iskljucivo period obrazovanja. Sustina price je : sve je vazno! Dali su djeca finskog obrazovanja uspjesan ili najuspjesniji drustveni eksperiment? Gdje su dokazi istog?

Mrlja

Post by Mrlja » Sat Apr 29, 2017 1:30 am

Sat Apr 29, 2017 1:26 am
Nara wrote:
Fri Apr 28, 2017 9:50 pm

Nara, ali obrazovanje nije iskljuciv faktor psihickog razvoja djece, vrlo je vazna zdrava porodicna sredina, i sredina van kuce :) Sigurna sam, da Finskoj vjerovatno nemaju takav problem, jer majke imaju tri godine placen perid sa bebicom. Vazan je i period prve tri godine zivota, ne iskljucivo period obrazovanja. Sustina price je : sve je vazno! Dali su djeca finskog obrazovanja uspjesan ili najuspjesniji drustveni eksperiment? Gdje su dokazi istog?
dokazi su u tome,sto finci uvijek uzmu medalju na svjetskom prvenstvu,u ekipnim skokovima..bar bronzu :D:

Mrlja

Post by Mrlja » Sat Apr 29, 2017 2:00 am

i kao sistem obrazovanja.
u ovakvom svijetu?

jedan bolji od drugog?

postoje sistemi,u kojima se djeca u ,sredjenim drustvima..mogu usmjeriti,u ocuvanje tih drustava,tih koncepata. :)

i imas ,anahrone sisteme,gdje su djeca..svojim odrastanjem,edukacijom,obrazovanjem i saznanjem..protivnici tog odgoja kroz koji su prosli.

to je ono,zadovoljstvo,i nezadovoljstvo..koje se tvori dok odrastas, i postajes kao fol,licnost neka.

ova drzava ima najmanje tri problema
jedan su ratovi,srebrenice,pomirbe i sva ta prica,ukljucujuci i turke i jasenovac i svu prethodnu pricu.svu krv.

krv je jedan problem,dakle.
tako cemo ga definirati.

drugi problem je iskrenost.
ustvari povjerenje.

kad ono sto ti kazem,jeste tako.
to ovdje ne postoji.
licemjerje je malo nategnut termin za to,jer ljudi koji ne vide,ne mogu biti licemjeri

a treci problem je,vracamo se sad..na obrazovanje
ko i kako,i cemu ..uci djecu?

ne,problem obrazovanja nije..jel primio zdk kanton platu u skolama osnovnog obrazovanja,nego..sta vi ucite djecu?
imal tvrdo c i meko?

il se vodite onime,kao i odgajatelji prije vas,daj neku lektiru i to..da ja ispunim normu,a vamo poslije pobacajte ljude u jame?

a te ti stvari,mozes percipirat i kao proslost(krv),sadasnjost(povjerenje) ,buducnost (djeca)

Post Reply