Finska ima najbolje obrazovanje

narodni_poslanik

Re: Finska ima najbolje obrazovanje

Post by narodni_poslanik » Wed Nov 22, 2017 2:57 am

pape wrote:
Fri Jun 16, 2017 6:46 pm
ŠEFICA ODJELA ZA OBRAZOVANJE U HELSINKIJU MARJO KYLLONEN | ODLUKA JE PALA

Finska postaje prva zemlja koja će ukinuti sve školske predmete

Finski edukacijski sustav smatra se jednim od najboljih na svijetu. Na međunarodnim ljestvicama Finska je uvijek među prvih deset. Međutim, finski edukacijski stručnjaci nisu spremni stati na tome, nego su odlučili provesti revoluciju svojeg školskog sustava.

Finske vlasti, naime, žele izbaciti školske predmete iz kurikuluma. To znači da više neće biti satova fizike, matematike, književnosti, povijesti ili zemljopisa.

Šefica Odjela za obrazovanje u Helsinkiju Marjo KYLLONEN objasnila je promjene:

„Postoje škole koje poučavaju na tradicionalan način, koji je bio svrhovit na početku 1900-tih, ali potrebe više nisu iste, mi trebamo nešto prikladno za 21. stoljeće.“

Umjesto individualnih predmeta, učenici će interdisciplinarno učiti o događajima i fenomenima. Na primjer, Drugi svjetski rat bit će istražen iz perspektive povijesti, zemljopisa i matematike, a slušanjem tečaja „Rad u kafiću“ učenici će učiti o engleskom jeziku, ekonomiji i komunikacijskim vještinama.

Taj sustav bit će uveden za starije učenike, počevši od 16 godina. Ideja je da učenici sami izaberu koji fenomen, događaj ili temu žele proučavati, imajući na umu svoje ambicije za budućnost i svoje sposobnosti. Tako ni jedan učenik neće morati proći cijeli kurikulum iz fizike ili kemije istovremeno se pitajući zašto on to mora znati.

Tradicionalni format komunikacije između učitelja i učenika također će se izmijeniti. Učenici neće više sjediti iza školskih stolova i tjeskobno čekati prozivanje da odgovore na neko pitanje. Umjesto toga, surađivat će u malim grupama i raspravljati o problemima.

FINSKI EDUKACIJSKI SUSTAV POTIČE KOLEKTIVNI RAD, što je razlog zbog kojeg će promjene utjecati i na učitelje.

Školske reforme zahtijevat će dobru suradnju učitelja različitih predmeta. Oko 70 posto učitelja u Helsinkiju već je prošlo pripremni rad u skladu s novim sustavom za prezentiranje informacija i, kao rezultat toga, oni će dobiti i veće plaće.

Očekuje se da će promjene biti završene do 2020. godine.
Mali komentar ( nije kritika)

Taj “format komunikacije” je postojao dok sam pohadjao “high school”. Odaberesh sebi predmete koji hocesh u skladu sa zahtjevima na upis za fakulet za koji si se odlucio. Standardni naci sjedenja u klupama jedino bio obavezan za matematiku (II I III ako si ih odabrao). Na ostalim predmetnim nastavama sjedili u grupama (za okruglim stolovima :-D ,polemike,debate,argumenti...)

Kolektivni rad i kolektivna odgovornost :-D . Zajednicki rad u grupama gdje uvijek imash one koji vishe i one koji manje doprinose (ne)uspjehu. Mozda to moze proci u Finskoj, za neke druge ...nisam siguran.

Jedan mali primjer iz Australie.
Dok sam radio na Univerzitetu imao sam dosta kontakta kako sa nastavnim kadrom/pedagozima/direktorima tako i sa ucenicima/roditeljima.

QLD (jedna od drzava/teritorija u Au) za razliku od drugih ima drugaciji sistem kategorizacije i uslova za upis na Uni .

Glavni kriterij je uspjeh shkole na drzavnom( Qld)nivou, pa tek onda individualni. (zavrshni test na kraju shkolavanja gdje se dobije skor za shkolu + indivudualne ocjene). Znaci, ako je shkola “zabrljala” na zavrshnom ispitu, da su licne ocjene sve super, ne mozesh upisati kurs za koji se traze visoke ocjene (medicina/pravo..)

Dolazimo do novih detalja. Naime, u privatnim shkolama nisi obavezan da pristupish zavrshnom ispitu, u drzavnim jesi.
E sad gdje je prednost i u cemu je fazon?
Iz privatnih shkola ili se odlucuju da studiraju tu u QLD i izlaze na ispit veoma dobro spremni ili odlaze na studije na bolje Uni u Au ili negdje drugo .

Ko ne planira da upishe Uni ne izlazi na zavrshni ispit (shta vishe, zabranjeno im je da prisustvuju da ne bi obarali rejting shkole).

U drzavnim, izlaze svi bez obzira da ll ce nastaviti dalje shkolovanje ili ne, tako da mnogimnije bitan zavrshni ispit (ne spremaju se) ni rezultat na zavrshnom ispitu. Svi oni koje zele daljne studiranje su oshteceni .

Drzavne shkole su se borile za ista prava (da i ucenici koji ne zele ne moraju izaci na ispit) i izborili su se napokon.
Medjutim, sad kad su se izborili, pravila se mijenjaju (mislim od sljedece sholske godine) vishe se ne gleda “shkolski rezultat", nego individualne ocjene.

Uvijek “neshto” koci...

lejlamo

Post by lejlamo » Wed Nov 22, 2017 12:10 pm

fol je u ovome...
"Ne mogu naučiti nikoga ničemu, ali ga mogu potaknuti da razmišlja." uz lično preuzimanje odgovornosti koje vrijedi za sve učesnike procesa.....
Volim što sam Ero...s kamena i drače..Ko poskok što skače...

John Cleese

Post by John Cleese » Fri Nov 24, 2017 2:18 am

lejlamo wrote:
Sun Nov 12, 2017 12:49 pm

:105:

muka mi je od prenatrpanog npip, od nezainteresovanosti djece, od loših roditelja, loših učitelja.....od našeg sistema....bljak,bljak,bljak.
Ma treba samo intenzivirati inspekcijski nadzor do dostizanja ideala: jedan skolski cas - (najmanje) jedan inspektor :|
Ako to ne rijesi stvar...

Nara

Post by Nara » Sun Nov 26, 2017 10:48 pm

John Cleese wrote:
Fri Nov 24, 2017 2:18 am
lejlamo wrote:

muka mi je od prenatrpanog npip, od nezainteresovanosti djece, od loših roditelja, loših učitelja.....od našeg sistema....bljak,bljak,bljak.
Ma treba samo intenzivirati inspekcijski nadzor do dostizanja ideala: jedan skolski cas - (najmanje) jedan inspektor :|
Dragi Džoni :kiss: , neki inspektori su pisali nastavne planove i programe prije nego su postali inspektori! :-)
Na času nadziru učitelja. Šega je da učitelji pripreme poseban čas za inspekciju ( to se meščini zove ogledni čas). :-) Dakle inspekcija - niđe veze. :roll:
Večeras je na Face TV Nenad Veličković, između ostalog, odlično govorio i o obimnoj i neprimjerenoj školskoj lektiri.

John Cleese

Post by John Cleese » Sun Nov 26, 2017 11:09 pm

Nara wrote:
Sun Nov 26, 2017 10:48 pm
John Cleese wrote:
Fri Nov 24, 2017 2:18 am
lejlamo wrote:

Dragi Džoni :kiss: , neki inspektori su pisali nastavne planove i programe prije nego su postali inspektori! :-)
Na času nadziru učitelja. Šega je da učitelji pripreme poseban čas za inspekciju ( to se meščini zove ogledni čas). :-) Dakle inspekcija - niđe veze. :roll:
Večeras je na Face TV Nenad Veličković, između ostalog, odlično govorio i o obimnoj i neprimjerenoj školskoj lektiri.
:lol: :kiss: Drugovi i drugarice, bila je to provokacija - priznajem, bilo mi je dosadno, pokleknuo sam pred iskusenjem i eto... :| :D:

Nara

Post by Nara » Mon Nov 27, 2017 1:22 am

John Cleese wrote:
Sun Nov 26, 2017 11:09 pm
Nara wrote:
Sun Nov 26, 2017 10:48 pm
:lol: :kiss: Drugovi i drugarice, bila je to provokacija - priznajem, bilo mi je dosadno, pokleknuo sam pred iskusenjem i eto... :| :D:
:lol: Nemoj se sad izvlačiti - priznaj da si stvarno mislio jedan čas - (najmanje jedan) inspektor! 8-) :D
Ono "niđe veze" se ne odnosi na tebe, nego na aktuAlne inspektore. :bih:

Post Reply