Jesu li sretnija?

Description of your first forum.
FlyingShachyr

Re: Jesu li sretnija?

Post by FlyingShachyr » Thu Nov 30, 2017 10:37 pm

:lol:

narodni_poslanik

Post by narodni_poslanik » Fri Dec 01, 2017 12:13 am

pape, ne znam na shta si konkretno mislio ?

Racuna se da ima oko 600 plemena koji govore razlicite jezike 9i oko 3 000 dijalekta).Mnoge stvari zbog ne razummijevanja jezika (imam osjecaj da i namprevodilac nije sve prevodio :-D ).

U uvodnom postu .dotakao sam se skoro pa potpuno izolovanih plemena, minimalan kontakt sa nashom kulturom.

Plemena koja su blize bijelcima sve vishe prihvataju kulturu/obicaje/nacin zivota kao bijelci.
Seksualno iskorishtavanje djece/kucno nasilje/droga/alkohol/kocka.., sve shto im je bilo zabranjeno i nepoznato, sada im je na jedan nacin nametnuto.
Svjesno i sa namjerom nametnuto.Mnogi Elderli odbijaju da prenose “dreamtime stories” na mladje generacije zbog toga. Te price su u stvari pjesme u kojima se opisuje proshlost/sadashnjost/buducnost. Ili na primjer put, kako i gdje cesh naci vodu i hranu. Naucish pjesmicu i slijedish put.Brojevi u vecini plemena su do 4 (mada su mnoga plemena evoluirala i vece znamenke). Uglavnom 1,2,3,4,mnogo i puuuno.

[Skin]

Post by [Skin] » Fri Dec 01, 2017 7:31 pm

jesu li sretnija... kako to znati osim ako isto dijete stavis u jednu i drugu okolinu? to za 'dijete sume' moze da znaci da ga se povlaci po sudovima za usvajanje, ubacuje se u sistem, ide u skolu, stavlja se u drugo okruzenje..cime se nad njim vrsi 'forsirana asimilacija'. neki sociolozi tako smatraju i tvrde da takvi kulturni genocidi trebaju prestati, a drugi opet da se time takvoj djeci daje sansa za sretniji zivot.
sam 'eksperiment' je meni nesto okrutno. jasno mi je da se ove zajednice izucavaju, socioloski, antropoloski, kulturoloski, zdravstveno...ali voljela bih misliti da je to s ciljem kako bi se i dominantnu zapadnjacku kulturu obogatilo, pa prihvatilo i usvojilo nesto od njihove, a ne nametnuti svoje. ne mogu da ne pomislim na film avatar.
mozda dijete dobije neke bolje uslove za zivot, po zapadnim/kolonijalnim standardima... ali ne odvaja li ga se tako od svega poznatog, ne brisu li mu se uspomene, neki novi ljudi mu postaju familija? kulturni sok je dijete sume dovesti u skolu i dati mu da surfa webom.
sigurno da postoje dobri programi, profesionalni ljudi koji s ljubavlju rade s takvom djecom, ali sta se time na kraju cini? cini mi se da smo ipak kao ljudski rod malo vise evoluirali i da ima drugi nacin na koji se takve zajednice mogu osjecati kao da jesu dio covjecanstva i planete -- drugi nacin je mijesanje, koje ide u oba smjera.

narodni_poslanik

Post by narodni_poslanik » Sat Dec 02, 2017 1:00 pm

“Otete/ukradene generacije”
U peridu 1910-1970 djeca su nasilno odvajana od roditelja. Vishe o tom periodu, iskustvima i posljedice :

Between 1910-1970, many Indigenous children were forcibly removed from their families as a result of various government policies. The generations of children removed under these policies became known as the Stolen Generations. The policies of child removal left a legacy of trauma and loss that continues to affect Indigenous communities, families and individuals.

The forcible removal of Indigenous children from their families was part of the policy of Assimilation. Assimilation was based on the assumption of black inferiority and white superiority, which proposed that Indigenous people should be allowed to “die out” through a process of natural elimination, or, where possible, should be assimilated into the white community.

Children taken from their parents were taught to reject their Indigenous heritage, and forced to adopt white culture. Their names were often changed, and they were forbidden to speak their traditional languages. Some children were adopted by white families, and many were placed in institutions where abuse and neglect were common.

Assimilation policies focused on children, who were considered more adaptable to white society than Indigenous adults. “Half-caste” children (a term now considered derogatory for people of Aboriginal and white parentage), were particularly vulnerable to removal, because authorities thought these children could be assimilated more easily into the white community due to their lighter skin colour.
Impact of forcible removal on Indigenous children:

Many of the Stolen Generations were psychologically, physically, and sexually abused while living in state care or with their adoptive families
Efforts to make these children reject their culture often caused them to feel ashamed of their Indigenous heritage
Many children were wrongly told that their parents had died or abandoned them, and many never knew where they had been taken from or who their biological families were
Living conditions in the institutions were highly controlled, and children were frequently punished harshly, were cold and hungry and received minimal if any affection
The children generally received a very low level of education, as they were expected to work as manual labourers and domestic servants (see Unfinished Business)
Medical experts have noted a high incidence of depression, anxiety, post traumatic stress and suicide among the Stolen Generations

Impact on Indigenous families:

The loss of having their children taken away was devastating to many parents, who never recovered from their grief
Some parents could not go on living without their children, while others turned to alcohol as a coping mechanism
The removal of several generations of children severely disrupted Indigenous oral culture, and consequently much cultural knowledge was lost
Many of the Stolen Generations never experienced living in a healthy family situation, and never learned parenting skills. In some instances, this has resulted in generations of children raised in state care

[Skin]

Post by [Skin] » Sat Dec 02, 2017 2:59 pm

strasno, sta reci...
ovaj pokret australians together je sigurno samo jedna od dobrih inicijativa za izgradnjom kulture suzivota.
potresne historijske cinjenice o kulturnom genocidu i unistavanju zivota ukradenim generacijama u ovom odvratnom kolonijalnom eksperimentu asimilacije. nadam se da je danas u 2017. u toj toliko kulturoloski specificnoj australiji, svaki gradjanin bar malo vise svjestan onoga sto se cinilo ovim ljudima.
ovakvi pokreti rade na izgradnji nove kulture mijesanja i prihvatanja drugacijeg, to je fantasticno za jedno drustvo. edukativne kampanje, pricanje tih prica i objasnjavanje onoga sto se desilo je jedino sto moze pomoci da se izgradi kultura suzivota i da se svijest o tome promijeni i prosiri. divna bi bila neka kampanja kojom se svakom gradjaninu u australijskom drustvu govori da moze nesto uciniti po tom pitanju.
ne znam kakva je situacija danas u asutralijskom drustvu sa integracijom i asimilacijom i da li se i dalje osjecaju kao gradjani drugog reda, da li je taj legacy preduboke rane ostavio da bi drustvo zacijelilo? u svakom slucaju, sirenje informacija i podizanje svijesti, koristenje socijalnih normi kao alata za gradnju nove kulture, raznorazni ngo programi koji imaju nekog drustvenog utjecaja...sve je to nacin da se stvori nova klima. a sta nam ovo govori na individualnom nivou..a nista, da uvijek trebamo poci od sebe :)

Insomnia

Post by Insomnia » Sat Dec 02, 2017 7:16 pm

pape wrote:
Tue Nov 28, 2017 1:27 pm
Vjerujem da su ta djeca puno sretnija od njihovih vrsnjaka sa zapada.
Sto @Sacko reche, ... odrastanje ovih novih generacija je bolesno, i nece dugo vremena proteci da nam se to vrati kao bumerang.

Poslaniche, vjerujem da nam mozes puno bolje pribliziti aboridzansku kulturu i nacin zivljenja.
Ovaj pasus mi nije bas najjasniji.
narodni_poslanik wrote:
Tue Nov 28, 2017 1:33 am

Djeci su “roditelji” i dajdze/stricevi/tetke i z istog plemena. Osim jednog, koji je zaduzen da u slucaju neke tragedije moze misliti “hladne” glave. Zanimljivo i korisno jer se emotivno ne veze za djecu.
Djeca se krvno ne mijeshaju najmanje 7 god (GENERACIJA) i svaka “greshka” se veoma skupo placa. Ne izjashnajvaju se direktno, ali koliko se moze shvatiti ni smrtni slucajevi nisu iskljuceni. Svaka generacija ima nove boje i share koje mora nositi na tijelu zbog tog prepoznavanja.

Imaju li ta djeca sretnije djetinjstvo od nashe (konkretno djetinjsvo)?
Image

Nara

Post by Nara » Sat Dec 02, 2017 10:23 pm

Ne znam...Koja je mjerna jedinica za sreću? :-? Kažu da je jedan narod (pleme ili šta već), negdje u Africi, najsretniji na svijetu. Kako li je to izmjereno? :-)
Usput:
"Neko je jutros srećan, presrećan, jer je našao mesto za parkiranje. Neko drugi je tužan i žalostan, jer mu se rodilo žensko dete."
Duško Radović

FlyingShachyr

Post by FlyingShachyr » Sun Dec 03, 2017 3:08 pm

Insomnia wrote:
Sat Dec 02, 2017 7:16 pm
pape wrote:
Tue Nov 28, 2017 1:27 pm
Vjerujem da su ta djeca puno sretnija od njihovih vrsnjaka sa zapada.
Sto @Sacko reche, ... odrastanje ovih novih generacija je bolesno, i nece dugo vremena proteci da nam se to vrati kao bumerang.

Poslaniche, vjerujem da nam mozes puno bolje pribliziti aboridzansku kulturu i nacin zivljenja.
Ovaj pasus mi nije bas najjasniji.
narodni_poslanik wrote:
Tue Nov 28, 2017 1:33 am

Djeci su “roditelji” i dajdze/stricevi/tetke i z istog plemena. Osim jednog, koji je zaduzen da u slucaju neke tragedije moze misliti “hladne” glave. Zanimljivo i korisno jer se emotivno ne veze za djecu.
Djeca se krvno ne mijeshaju najmanje 7 god (GENERACIJA) i svaka “greshka” se veoma skupo placa. Ne izjashnajvaju se direktno, ali koliko se moze shvatiti ni smrtni slucajevi nisu iskljuceni. Svaka generacija ima nove boje i share koje mora nositi na tijelu zbog tog prepoznavanja.

Imaju li ta djeca sretnije djetinjstvo od nashe (konkretno djetinjsvo)?
Image
:lol:

narodni_poslanik

Post by narodni_poslanik » Mon Dec 04, 2017 1:56 am

Nara wrote:
Sat Dec 02, 2017 10:23 pm
Ne znam...Koja je mjerna jedinica za sreću? :-? Kažu da je jedan narod (pleme ili šta već), negdje u Africi, najsretniji na svijetu. Kako li je to izmjereno? :-)
Usput:
"Neko je jutros srećan, presrećan, jer je našao mesto za parkiranje. Neko drugi je tužan i žalostan, jer mu se rodilo žensko dete."
Duško Radović
Sreca pa nadje parking, inace bi frustraciju na djeci iskalio/la. :D:

okano

Post by okano » Thu Dec 07, 2017 3:28 pm

pa mislim da nisu ni manje ni vise sretnija od nas sviju. mozda su u pojedinim segmentima manje optereceni ali opet to ne znaci da nema te neke druge strane medalje oko koje se moraju brinuti.

sreca je uvijek u malim stvarima, ne moraju nasa djeca nuzno biti nesrecna sto eto imaju pristup tehnologiji, skoli itd i ovi imaju svoje obaveze pocevsi da moraju nauciti loviti sami sebe opskrbljavati sa hranom itd...dok mi odemo na pizzu ako nam se ne kuha, ne moramo ici tamo sad negdje direkt neku zivotinju klati da dodjemo do hrane i skuhamo danas rucak, odemo u supermarket, jel...

mislim u sustini sva ta prica ima sigurno i drugu stranu, nije tu sve hakuna matata, jer svaki zivot u zajednici u odredjenom momentu nosi neke obaveze sa sobom. I ona moja bude vani, skace, igra se i po sumi, i po livadama i po lokvama i snijegu i sa cukom, ali isto tako pogleda pokoji crtani na tabletu navecer, i mora pokupiti igracke ili nesto jos uraditi (ima tek 2 godine tako da su joj obaveze jos ogranicene ali ce rasti sa godinama :-D ) tako da mislim bitan je taj balans izmedju obaveza koje imas i da radis stvari koje volis i koje te opustaju i onda si srecan, mada je tesko nekad postici taj balans,i to unutrasnje zadovoljstvo...za to treba malo vise vjezbe i da sam sa sobom rascistis sta je i gdje je problem, ali kad covjek to savlada onda ide na bolje.

Post Reply