Šta čitate? ili Knjiga koju preporučujete...

lejlamo

Šta čitate? ili Knjiga koju preporučujete...

Post by lejlamo » Sun Apr 02, 2017 9:40 am

u posljednje vrijeme volim da čitam biografije, autobiografije, zapise, refleksije...

knjiga koju sam pročitala prije nekoliko godina....
Image
Nije mi bilo lako da napišem ovu knjigu. Ali, kada sam počeo pisati, onda se sjećam da je to bio trans. Ja sam je napisao u četiri mjeseca. Sjećam se tog perioda, kada sam sjedio u Los Anđelesu u mojoj kući..kad svi odu spavati...ja sjedam za svoj kompjuter kao ratnik.
"mala je to akademija i mali grad u kome se sve čuje, sve vidi i svako o svakome sve zna.
znam na vlastitoj koži.
znam po vlastitoj duši.."
Volim što sam Ero...s kamena i drače..Ko poskok što skače...

azurna

Re: Šta čitate? ili Knjiga koju preporučujete...

Post by azurna » Mon Apr 03, 2017 7:04 pm

Jergovic, Sarajevo, plan grada.

Upoznaš grad, a da se ne makneš, jos plus osjetiš ono nešto, nostalgiju, ljubav, čežnju za tim nekim vremenima, kad se još nisi bio ni rodio.

A još kad prepoznaš ulicu o kojoj piše i saznaš kako je dobila ime, ko je tu nekad živio, koga više nema...skontas da je to bio jedan drugi grad, a zamijenio ga novi...nekako drugačiji.

lejlamo

Post by lejlamo » Mon Apr 03, 2017 7:33 pm

ja sam od jergovića pročitala knjigu Otac

.......mala istorija jednoga vremena......porodična mimikrija i privatni pakao u domovima uglednih socijalističkih građana.....govori o nacionalnim i privatnim izdajama, o bliskosti i zidu između oca i sina, o opraštanju i onome što je neoprostivo........

Patak

Post by Patak » Fri Jul 14, 2017 7:37 pm

Nista iole ozbiljnije ...vec podugo ... :|
Mislim da je vrjema da ponovo procitam ''Vrli novi svijet''

PS
Oldus Haskli , covjek koji ga je napisao je bio profesor na Itonu , predavao je i Dzordzu Orvelu .

Kada je Orvel napisao ''1984'' , poslao je Haskliju , ali ovaj mu se nije javljao .
Poslije nekog vremena Orvel ga pita : „Šta mislite o knjizi, zašto mi se ne javljate?“ , a Haksli mu odgovara da je roman dobro napisan, samo se on ne slaže sa vizijom u romanu. Pita ga Orvel kako to misli, a ovaj mu kaže kako smatra da takva vrsta totalitarizma nije moguća, te da će se svijet zatrpavati tolikom količinom informacija i đubreta da više neće moći da se razazna drvo od šume.
Pita ga Orvel da li to znači da knjige neće biti spaljivane, a Haksli mu odgovara: „Neće biti potrebe, jer knjige niko neće čitati.“
:roll:

lejlamo

Post by lejlamo » Sun Aug 06, 2017 1:27 pm

na raspustu pročitah nekoliko knjiga...lagana, ljetna štiva :D
1.
Image
pogledala sam film http://www.imdb.com/title/tt1568346/ - prvi dio ove trilogije....i onako, nije bio loš...zatim pročitah ovaj drugi dio...njah..čita se brzo i lako jer stalno očekuješ nekakve kvalitetnije preokrete, al' mrka kapa...sereotipi, neuvjerljivost...glavni lik-pretrpana svim mogućim osobinama koje bi čitaoca,možda, mogle zaintrigirati....tu mač...
2.
Image
3.
Image
nkon larsona nastavih sa skandinavskim krimićima...nesboa volim pročitati...možda malo smara sa holeovim osobinama prenaglašava, previše karikira...al' hajde de
4.
Image
možda bi bila bolja da je prevod bio direktno sa japanskog...uglavnom...lik u potrazi za smislom... začinjeno fetišima, egoizmom, apatijom...smorenost...pa murakami, s vremena na vrijeme, ubaci mrvu neke japanske šizike...i to je to, pročitaš knjigu... :D
5.
Image
jergović umije fino pripovijedati...od sitnice napravi priču...i čiča miča... :D
6.
Image
:roll: bezze ti priča, nobelovac... :clam:
7.
Image
njegov stil, par dobrih fora...
8.trenutno čitam andrića, romane...pročitala ćupriju..čitam avliju....lik je baš smoren...negativan, taman :D naiđoh na ovo jeftino izdanjeImage
pa rekoh da se prisjetim nobelovca nam...

ehet...

Nara

Post by Nara » Sat Aug 12, 2017 5:13 pm

Jednu, ne znate je vi... :)
(S posvetom, što rekla Lejla :) )

lejlamo

Post by lejlamo » Sat Aug 12, 2017 10:45 pm

ejs :-D

medvjed23

Post by medvjed23 » Sun Aug 13, 2017 3:02 am

meni je ok priča nobelovca :D: pitko štivo koje na momente ipak dotiče prilično ozbiljne i zanimljive teme poput komunizma, hipi kulture i dr..

kraj je potresan..

kmirsad

Post by kmirsad » Sun Aug 13, 2017 7:59 am

Nakon dugo vremena, pročitah prošle sedmice jednu... slučajno je nađoh u kobrinom autu, a vručina na Majevici, ne može se raditi...Haruki Murakami, Igraj, igraj, igraj... Drži pažnju, brzo se čita, poprilično bezveze... al eto... ipak ostavlja neka neodgovorena pitanja... meni se čini, Haruki ... nepriznati šmeker, on to zna, drugi to ne vide... nerviralo me što za svaku situaciju, precizno nabraja nazive pjesama i izvođaće koji su u tom momentu svirali, što s radija ili kasete ... :-D

lejlamo

Post by lejlamo » Sun Aug 13, 2017 10:05 am

kmirsad wrote:
Sun Aug 13, 2017 7:59 am
Nakon dugo vremena, pročitah prošle sedmice jednu... slučajno je nađoh u kobrinom autu, a vručina na Majevici, ne može se raditi...Haruki Murakami, Igraj, igraj, igraj... Drži pažnju, brzo se čita, poprilično bezveze... al eto... ipak ostavlja neka neodgovorena pitanja... meni se čini, Haruki ... nepriznati šmeker, on to zna, drugi to ne vide... nerviralo me što za svaku situaciju, precizno nabraja nazive pjesama i izvođaće koji su u tom momentu svirali, što s radija ili kasete ... :-D
voli murakami jazz... :-D
'nači ti si pročitao nastavak knjige lov na divlju ovcu...pa šta bi...nađe li onu curu s ušima.. :-D

Post Reply