Šta čitate? ili Knjiga koju preporučujete...

Post Reply
lejlamo

Šta čitate? ili Knjiga koju preporučujete...

Post by lejlamo » Sun Apr 02, 2017 9:40 am

u posljednje vrijeme volim da čitam biografije, autobiografije, zapise, refleksije...

knjiga koju sam pročitala prije nekoliko godina....
Image
Nije mi bilo lako da napišem ovu knjigu. Ali, kada sam počeo pisati, onda se sjećam da je to bio trans. Ja sam je napisao u četiri mjeseca. Sjećam se tog perioda, kada sam sjedio u Los Anđelesu u mojoj kući..kad svi odu spavati...ja sjedam za svoj kompjuter kao ratnik.
"mala je to akademija i mali grad u kome se sve čuje, sve vidi i svako o svakome sve zna.
znam na vlastitoj koži.
znam po vlastitoj duši.."
Volim što sam Ero...s kamena i drače..Ko poskok što skače...

azurna

Re: Šta čitate? ili Knjiga koju preporučujete...

Post by azurna » Mon Apr 03, 2017 7:04 pm

Jergovic, Sarajevo, plan grada.

Upoznaš grad, a da se ne makneš, jos plus osjetiš ono nešto, nostalgiju, ljubav, čežnju za tim nekim vremenima, kad se još nisi bio ni rodio.

A još kad prepoznaš ulicu o kojoj piše i saznaš kako je dobila ime, ko je tu nekad živio, koga više nema...skontas da je to bio jedan drugi grad, a zamijenio ga novi...nekako drugačiji.

lejlamo

Post by lejlamo » Mon Apr 03, 2017 7:33 pm

ja sam od jergovića pročitala knjigu Otac

.......mala istorija jednoga vremena......porodična mimikrija i privatni pakao u domovima uglednih socijalističkih građana.....govori o nacionalnim i privatnim izdajama, o bliskosti i zidu između oca i sina, o opraštanju i onome što je neoprostivo........
Volim što sam Ero...s kamena i drače..Ko poskok što skače...

Patak

Post by Patak » Fri Jul 14, 2017 7:37 pm

Nista iole ozbiljnije ...vec podugo ... :|
Mislim da je vrjema da ponovo procitam ''Vrli novi svijet''

PS
Oldus Haskli , covjek koji ga je napisao je bio profesor na Itonu , predavao je i Dzordzu Orvelu .

Kada je Orvel napisao ''1984'' , poslao je Haskliju , ali ovaj mu se nije javljao .
Poslije nekog vremena Orvel ga pita : „Šta mislite o knjizi, zašto mi se ne javljate?“ , a Haksli mu odgovara da je roman dobro napisan, samo se on ne slaže sa vizijom u romanu. Pita ga Orvel kako to misli, a ovaj mu kaže kako smatra da takva vrsta totalitarizma nije moguća, te da će se svijet zatrpavati tolikom količinom informacija i đubreta da više neće moći da se razazna drvo od šume.
Pita ga Orvel da li to znači da knjige neće biti spaljivane, a Haksli mu odgovara: „Neće biti potrebe, jer knjige niko neće čitati.“
:roll:

Post Reply